Jajko czy kura?

Co prawda jest już po Świętach, lecz czytelniku, czy zastanawiałeś się kiedyś co z tym jajem?
Dziś mały pojedynek: 
jajo ekologiczne vs. jajo konwencjonalne
jajka organiczne

Smak i zapach jajek z prawidłowo prowadzonego chowu powinien być prawie niewyczuwalny - neutralny. Intensywny zapach i smak jajek konwencjonalnych, który można określić jako „rybi” jest wynikiem dodawania mączki z ryb do paszy konwencjonalnej. Klienci przyzwyczajeni do takiego właśnie smaku i zapachu jajek konwencjonalnych określają jaja z chowu ekologicznego jako mało wyraziste w smaku.
Ponadto do paszy w konwencjonalnym chowie kur często dodawane są barwniki, co wywołuje intensywne, prawie pomarańczowe zabarwienie żółtka jajek konwencjonalnych. W chowie ekologicznym ograniczone jest stosowanie dodatków do paszy. Oczywiście zabarwienie żółtka jajek ekologicznych też może być pomarańczowe, głównie jeżeli gospodarze ekologiczni zastosują odpowiednie dodatki do paszy w postaci mieszanek ziołowych. Jajka ekologiczne zakupione w sklepie mogą się jednak charakteryzować jaśniejszym żółtkiem niż jajka konwencjonalne. Skorupki jajek ekologicznych są zazwyczaj grubsze i twardsze niż skorupki jajek konwencjonalnych.
Duży wpływ na jakość jaj mają także warunki w jakich przebywają kury.
Kupując w sklepie jaja, pamiętajmy, że kategorie jajek (od „zerówek” po „trójki”) oznaczają zasadnicze różnice w sposobie hodowli kur, a więc w jakości jaj:
0 – jaja od kur z chowu ekologicznego (wolny wybieg, pasza wolna od GMO, sterydów, antybiotyków)
1 – jaja od kur, które mają dostęp do wolnego wybiegu
2 – jaja od kur, które mogą poruszać się wolno po całym kurniku
3 – jaja od kur, żyjących w klatkach
'nieszczęsna trójka'
 
Takie jajo!
Cherry

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz