„Świat jest spragniony, ponieważ jesteśmy głodni”

Tytułem dzisiejszego posta jest hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Wody. Sprowadza się to do faktu, że potrzeba około 1000 razy więcej wody by nakarmić całą ludzką populację, niż do zaspokojenia globalnego pragnienia. A czy ty drogi czytelniku zastanawiałeś się czym dla Ciebie jest woda?
zdrowa woda

Przeciętny Europejczyk zużywa 200 l wody w ciągu jednego dnia, Amerykanin aż 400 l! Mieszkańcy najuboższych krajów Afryki mogą liczyć zaledwie na 5 l – tyle, ile my, Europejczycy, wykorzystujemy przy jednym pociągnięciu za spłuczkę w toalecie. Dostęp do czystej wody to problem dotykający miliarda ludzi na świecie. W przyszłości ta liczba może się znacznie zwiększyć.
Myjąc zęby czy podlewając trawnik rzadko myślimy o tym, że woda pitna jest cennym surowcem. Tymczasem w XXI wieku jej deficyt może być najpoważniejszym problemem świata. Zasoby bezpiecznej do picia wody kurczą się błyskawicznie, podczas gdy na Ziemi jest coraz więcej ludzi, którzy mają coraz większe potrzeby...
deficyt wody słodkiej

Obecność wody jest dla nas absolutnie podstawowym warunkiem do życia. Zawartość wody w ciele dorosłego człowieka wynosi aż 70%. Sama w sobie nie jest substancją odżywczą. To znajdujące się w niej składniki mineralne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich żywych organizmów. Ponieważ nie jesteśmy w stanie magazynować wody w naszym ciele, bez uzupełniania płynów (powinniśmy przyjmować średnio 2-3 l dziennie) nie przeżyjemy dłużej niż 3 dni. Ziemia w 2/3 składa się z wody – więc wydawać by się mogło, że mamy jej pod dostatkiem, ale  prawie 98% zasobów wody na świecie to woda słona, tylko około 2% to woda słodka, a tej zdatnej do picia jest już poniżej 1%...
kurczące się zasoby wody na świecie

Ile wody zużywamy?
Często nie zdajemy sobie nawet sprawy ile wody wykorzystujemy w trakcie prostych codziennych czynności. Odkręcamy kran i nie jesteśmy w stanie zobaczyć kolejnych znikających w zlewie litrów. Żeby to zobrazować, wystarczy spojrzeć jak przyrządzamy herbatę. Jeżeli weźmiemy typowy czajnik o pojemności 1,5 l i podstawimy go pod kran to w ciągu około 15 sekund całkowicie go wypełnimy. Pomyślmy teraz ile razy zostawiamy na kilka minut bieżącą wodę (podczas mycia naczyń lub zębów) i ile jej w tym czasie marnujemy. Może warto zmienić niektóre przyzwyczajenia?

Cherry

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz